استانبول یکی از مقاصد جذاب برای گردشگری


از آنجايي که استانبول يکي هدف هاي کليدي و پرطرفدار توريسم في مابين اهل ايران ها است , به همين منظور در ساليان اخير تاکسي هاي اکثري مبادرت به برگزاري تورهاي اين شهر کرده اند و تعداد آن‌ها بيشمار است و به همين جهت مسافران در اکثري مواقع در تعيين کردن سردرگم ميگردند البته براي گزينش تور استانبول  مطلوب مي بايست به مواقعي از جمله اينکه آيا ماشين کرايه اي متبوع چقدر سوابق برگزاري اين تور را دارااست و يا اجرا کننده بي واسطه استانبول است يا اين که خير و چه سرويس ها و امکاناتي را به مسافران خويش ارائه ميدهد , دقت کرد و ضمنا اين ايام جستن تور مطلوب کار چندان مشقت نيست , با پاره اي وقت گذاشتن و کاوش در اينترنت و کشف کردن آژانسي داراي اعتبار و مطمئن , به راحتي مي‌توانيد ليستي از تورهاي برگزاري بدين مقصد را با بها هاي مختلف بيابيد , قابل ذکر است که تعرفه هاي متمايز براي تورهاي استانبول اعلام مي شود و هزينه تور بسته به دست اندرکاران زيادي , متغير است که به‌دنبال با نيز جزئيات آن را بررسي مي‌نماييم .
چه فاکتورهايي بر قیمت تور استانبول تاثيرگذارند ؟
همانگونه که اشاره شد کارداران و فاکتورهاي زيادي سبب ساز مي شود تا تعرفه تور اثبات نباشد و مخارج مهاجرت به‌اين شهر با اعتنا به موقعيت هجرت متغير خواهد بود , و جذاب است بدانيد مبتني بر چند فاکتورهاي با اهميت ارزش کليه تورها محاسبه ميشود که به صورت با جزييات بيشتر به‌اين فاکتورهاي کليدي مي‌پردازيم .
هتل محل اقامت و جور و سکو کيفي آن
يکي ديگر از فاکتورهاي داراي اهميت و تاثير گذار بر ارزش تورها , هتل ها مي‌باشند و هتل هايي که براي مسافران استانبول در لحاظ گرفته مي شود .


مناطق تاريخي استانبول :
با اعتنا به اين که استانبول از لحاظ تاريخي زياد بي نياز است , درين شهر ايام ميتونيد به ديدن بخشها تاريخي مانند موزه ها , مسجدها , کاخ ها و . . . بريد . به‌دنبال پر رنگ ترين اين اماکن رو به ترتيب الويت قرار ميدم :
ميان ساليان 1609 - 1619 به امر پادشاه احمد درست شده و به خاطر کاشي کاري هاي آبي‌رنگ که در آن مصرف شده به مسجد آبي‌رنگ نيز مشهور مي‌باشد . شاه احمد فرمان ساخت مسجد رو دقيقا برعليه کليساي اياصوفيه اعطا کرد تا نشون بده که معماران مسلمان از معماران مسيحي چيزي کم ندارن البته با اين وجود پس از ساخت , معماران فرمانروا احمد برنده نشدند که قبه هاي بزرگتر از اياصوفيه بسازن و در واقع کماکان عظمت اياصوفيه بيشتر از مسجد پادشاه احمد است . محل دفن فرمان روا احمد هم در همين مسجد جاي دارد .
بناي هيپودرم در خارج از محوطه مسجد پادشاه احمد
مسجد اياصوفيه
اياصوفيه في مابين سالهاي 532 - 537 ميلادي در زمان امپراطوري بيزانس تشکيل‌شده که بعداز فتح استانبول به وسيله فرمانروا محمد دوم , دستورداد تا به مسجد تبديل شود , در حين آتاتورک اياصوفيه به موزه تبديل شد .
آب انبار يارتابان
يرتابان در سال 532 بوسيله بيزانس ها براي تامين آب ما يحتاج کاخ و ساکنين شهر درست شده بود , پس از اين‌که استانبول به وسيله عثماني ها فتح مي شود اب انبار را مي بندند و تمهيدات اضطراري براي تهيه کردن آب روان در تراز شهر آماده مينمايند زيرا آنان يقين داشتند که از اب سرازير مي بايست به کار گيري نمايند تا اب بومي .
در‌اين اب انبار دو مجسمه از رمز هيولاي افسانه اي مدوسا جاي دارد . سازه بر افسانه ها مدوسا در بالا دختري قشنگ رو بوده که به خاطر نافرماني هايش , آتنا موهاي زيباي اورا به مار تبديل مي‌کند .
بازار بزرگ استانبول ( کاپالي چارشي ) : اين بازار بزرگ سرپوشيده از مشهورترين جاذبه هاي توريسم استانبول است . کاپالي چارلي دو‌مين راس خريد با اهميت ترکيه است ; که با داشتن 58 خيابان و 6111 فروشگاه يکي قديمي‌ترين و بزرگ‌ترين بازارهاي سرپوشيده در دنياست .
درين بازار خوشگل اکثر زمان ها شغل هاي دستي از قبيل گليم بافت , قالي , ظروف مسي و برنزي و اسباب و اثاث تزييني عرضه مي شود .
مسجد سليمانيه : اين مسجد , که دومي مسجد بزرگ استانبول است , به امر شاه سليمان اوليه تشکيل‌شده و يک کدام از نمادهاي شهر استانبول به حساب ميآيد .
اين مسجد قشنگ که دارنده چهار گل دسته است و معماري آن ترکيبي از معماري بيزانسي و اسلامي است به دليل داشتن کتابخانه , مکتب , خزينه , کاروانسرا , آشپزخانه و مريضخانه تمامي مسجد ( اين اسم به ساختمان‌هايي که دارنده يک‌سري بخش جانبي مي باشند اطلاق مي‌شده ) ناميده مي‌گردد .
آرامگاه فرمان روا سليمان نخستين به همراه همسر و دخترش و همين‌طور شاه سليمان دوم و پادشاه احمد دوم در گلشن پشت اين مسجد جاي دارد .
بازار چاشني يا اين که بازار مصر : اين بازار بعداز بازار بزرگ دومي تيم سرپوشيده در استانبول است . بازار مصر محلي است که در آن ادويه‌هايي خوش‌طعم و خوش رايحه با رنگ‌هايي خوشگل و چشم‌نواز فروخته ميگردد . که يکي‌از محبوب‌ترين و مشهورترين سوغاتي هاي استانبول به اکانت مي آيند .
اين بازار با ماليات‌هاي دريافتي از مصر تشکيل‌شده و به همين بهانه در گويش ترکي آن را بازار مصر مي‌نامند . و ابعاد به خاطر داد و ستد چاشني در آن به بازار چاشني آوازه يافت .
در کنار ادويه‌جات , خوراکي‌هاي ديگر و خشکبار هم در‌اين بازار عرضه ميشود .
کاخ دولما باغچه : اين کاخ باشکوه و خوشگل بعد از توپقاپي , اصلي‌ترين راءس اداري امپراتوري عثماني محسوب مي شد . معماري اين بناي عظيم سه‌طبقه با بيشتراز 280 اتاق , 6 خزينه , 46 هال و 68 دستشويي ترکيبي از سبک‌هاي گوناگون روکو , باروک , نئوکلاسيک و عثماني است .

 


پارک هاي آبي  استانبول :
استانبول دو بوستان آبي‌رنگ داره . مبني بر تجربه استعمال از هر دو بوستان آبي رنگ در دو سفرم به نترسي ميتونم بگم که بوستان آبي‌رنگ اکوا دلفين از بوستان آبي‌رنگ اکوا مارين زياد مجهز خيس و بزرگتر و جامع تر مي‌باشد . پس در حالتي که قصد رفتن به بوستان آبي رنگ در استانبول رو داشتيد حتما در وهله اوليه بوستان آبي‌رنگ اکوا دلفين رو گزينش نمائيد .
بوستان آبي‌رنگ آکوا دلفين :
آکوادلفين وسيع ترين بوستان آبي‌رنگ استانبول مي‌باشد . بازي هاي آن مشتمل بر : يک سري استخر از جمله استخر خانواده , لنگرگاه , استخر بچه , استخر موج , استخر بزرگ و تعدادي سرسره متعدد , سقوط آزاد ( موشک ) , سرسره کبري , دو بخش منحصر خردسالان با وسايل بازي متنوع , و يکسري بازي فراوان هيجان آور و متنوع است .
علاوه بر همگي اين بازي ها روزمره برنامه هاي شور نظير کف پارتي در‌اين اين موسسه برگذار ميشه . زميني شني براي واليبال ساحلي هم درنظرگرفته شده .
در روزهاي مشخصي از هفته هم نمايش دلفين ها برگذار مي شود .
استخر بازي کودک ها
در حين ورود بدين بوستان اذن بردن هيچ دسته خوراکي و آبميوه داده نميشه و در همون بدو ورود ميتونيد دستبندهاي الکترونيکي تهيه و تنظيم نمائيد که در اونها هر ميزان پول که مورد نيازتون مي‌باشد را شارژ مي‌کنيد و موقع رجوع و برگشت با تحويل دستنبد مابقي پول و همينطور هزينه کرايه دستبند به شما برگردونده ميشه .
جزو بازي هاي بوستان
محل ورود براي خانم ها در زمان روز ها هفته نفري 35 لير و براي آقايون نفري 50 لير ميباشد .
خدماتي از قبيل گنجه قفل دار , دوش , توالت , تخت هاي آفتاب و چتر مجاني هستند .
از نقاط متعدد شهر خدمت هاي بدون‌پول موجود هست که با مراجعه به وبسايت بوستان مي‌توانيد ساعت ظريف جنبش و مکان خدمات را مشاهده کنيد . 
ايا صوفيه کليساي بزرگي بود که به امر امپراتور روم در سال 536 ميلادي ساخته شد . و به بازه هزارسال بزرگ‌ترين کليساي دنيا بود . البته بعد از فتح شهر به وسيله فرمانروا محمد به فرمان وي تبديل به مسجد شد .
توپقاپي يکي مشهورترين و محبوب‌ترين جاهاي جذاب استانبول است . اين کاخ در واقع راس اداري دولت عثماني بود . توپقاپي ميان خليج شاخ طلايي و درياي مرمره قرار گرفته و به همين جهت چشم‌اندازي مضاعف قشنگ و دلنواز داراست .
مسجد کبود بزرگ‌ترين کادو معماري پاد شاه احمد به پايتخت خويش استانبول بود . بعداز اتمام ساخت آن به دليل داشتن 6 مناره ( به تعداد مناره‌هاي مسجدالحرام در مکه ) اعتراض‌ها و انتقادهاي متعددي را به دنبال داشت . همين منجر شد فرمان روا احمد براي رهايي از آن ها مناره ديگري براي مسجدالحرام بسازد .
سراي يرباتان : اين مکان در حقيقت آب‌انبار سلطنتي بوده و آب قصر پادشاهي در طول امپراتوري روم از آن تأمين مي‌شده . يرباتان يک کدام از شگفت‌انگيزترين جاهاي جذاب استانبول است . اين سراي مثل يک تالار زيرزميني بزرگ است و دارنده 336 ستون است که در دوازده سطر به سمت نيز قرار گرفته‌اند .
عرصه هيپودروم يا اين که آت مي داني : اين عرصه که به دليل برگذاري مسابقات اسب‌دواني و ارابه‌راني در حين امپراتوري روم در آن به آت مي داني ( به معناي عرصه اسب ) آوازه داراست ; مکاني براي برگذاري مسابقات , برنامه‌هاي تفريحي و اجتماعات مردمي بوده , که بعد ها به عرصه فرمانروا احمد هم آوازه يافته است . در حوالي اين عرصه يک‌سري اثر باستاني هم به چشم ميخورد .
موزه باستان شناسي استانبول : اين موزه بزرگ ترين موزه ترکيه است . و به دليل وجود بيش تر از يک‌ميليون شئ باارزش از تمام دوره‌هاي مورخ فرهنگ آوازه جهاني دارااست .
اين موزه که در اطراف توپقاپي واقع شده , دارنده سه ساختمان مجزاست که يک کدام از آن ها موزه باستان‌شناسي , دو‌مين موزه شرق باستان و سو‌مين موزه هنر اسلامي است .

همان طور که ميدانيد استانبول يک کدام از مجبوب ‌ترين هدف هاي توريسم براي ايرانيان و ديگر گردشگران جهان است و يکي‌از مساله داراي اهميت در رابطه اين شهر هزينه مسافرت به استانبول است که در‌اين ايام بخش اعظمي از اشخاص به‌دنبال کسب اطلاعاتي در رابطه آن ميباشند و درين مقاله به همين مسئله مي‌پردازيم .
استانبول مهمترين شهر ترکيه از نگاه توريسم است و بخش اعظمي از دورترين نقاط جهان براي تماشا از زيبايي هاي آن بدين شهر مسافرت مي نمايند و رده مضاعف خير در تراز عالم از لحاظ توريسم پيدا نموده است و همانگونه که ميدانيد اهل ايران ها نيز بدين شهر قشنگ فراوان عشق دارا‌هستند و با عذروبهانه هاي متعدد به آن هجرت مي نمايند , جذاب است بدانيد که‌اين شهر همواره در جور برگزيدگان شهرهاي توريسم عالم قرار داشته و محبوبيت آن پائين تر از پاريس و لندن نيست و با چنين شهرهاي بزرگي در سالهاي اخير فراوان رقابت نموده است , زيبايي بي سابقه اين شهر و جاذبه هاي تاريخي بي نياز و ارگانيک و همينطور مردمان خونگرم اين شهر و ميهمان ‌نوازي و غذاهاي خوشمزه آنها منجر شده تا اين شهر به ديده گردشگران ديدني به لحاظ برسد , مسافرت به‌اين شهر مضاعف سهل و آسان است و به همين علت اهل ايران ها بدين شهر زياد عشق و علاقه مند ميباشند , درصورتي که که براي مهاجرت بعدي خويش مي‌خواهيد تور استانبول ارزان را برگزينيد با ما همراه باشيد تا با ارزش هاي متفاوت و تعرفه هاي اين تورها و مهاجرت به استانبول بيشتر آشنا گرديد و بنابراين شايسته ترين تور را تعيين نمائيد .
هزينه هجرت به استانبول چقدر است؟
عالي است بدانيد براي کاهش مخارج مسافرت به استانبول , کمپاني در تور شايسته ترين روش خواهد بود به ويژه درين وضعيت اقتصادي , قابل ذکر است قيمت تورهاي استانبول 
سفر به استانبول دربرگيرنده چه هزينه هايي مي شود ؟

 

Add a comment